Foto výprava na Lofoty

ŘÍJEN 2021 VOLNO

  • 21. 10. - 29. 10. 2021
  • Norsko Lofoty
  • 9 dní
  • Letecky, na místě autem
  • 4 fotografové
  • Snadná, žádná obtížná turistika
  • 20.900,- Kč / 785,- EUR

Z DŮVODU KORONAVIROVÉ SITUACE POSUNUTO NA ŘÍJEN 2021.

ZA FJORDY A POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Lofotské ostrovy jsou snem mnoha fotografů a již po sedmé vyrazíme fotografovat tyto nádherné fjordy a pláže. Špičaté hory tyčící se nad fjordy, zátoky a pláže, tradiční barevné chatky citlivě zasazené do nedotčené krajiny a magické světlo - to vše má tato perla arktických oblastí. S malými rybářskými vesničkami, které se nacházejí ve fjordech, dotýkající se velmi drsného pobřeží a horami stoupajícími přímo z oceánu, je souostroví Lofoty často označováno jako jedno z nejkrásnějších částí Norska a jedním z nejkrásnějších souostroví na světě. Naše společná foto výprava Vás vezme na divokou jízdu do těchto míst. Zaměříme se na ty nejlepší fotografické lokality, aby jste si přivezli krásné snímky a zažili neopakovatelnou atmosféru.

Budeme-li mít jasnou noc, uděláme vše pro to, abychom fotografovali polární záři. Pokud jste vždycky chtěli tento krásný přírodní úkaz vidět a fotografovat, zimní termín poskytuje díky dlouhým nocím ideální možnosti. Strávíme 9 dní v malé skupince lidí se stejným zájmem o přírodu a fotografování.

HLAVNÍ CÍLE

Úžasná arktická krajina

Navštívíme vyhlášené lokality jako je Reine, Hamnoya, Sakrisoy, Moskenes. Pláže Skagsanden, Uttakleiv, Kvalvika, Haukland a řada dalších.

Polární záře

Lofoty díky své poloze za polárním kruhem poskytují velmi dobré podmínky pro výskyt polární záře. Pokud budeme mít trochu štěstí, je velká pravděpodobnost sledování a fotografování tohoto krásného úkazu nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými horami a rozlehlými plážemi. Záměrně vybírám termín, kdy jsou dlouhé noci (noc trvá přibližně 13 hodin), aby bylo dost času na noční fotografování a fotografování polární záře.

Proslulé arktické světlo

Slunce touto dobou svítí na Lofotech zhruba 11 hodin denně. Nízko nad obzorem je přibližně 5-6 hodin, což poskytuje dostatek příležitostí, zachytit tuto krajinu každý den až několik hodin při měkkém východovém a západovém světle, které je na fotografiích tolik obdivované (pokud počasí dovolí)

Východ slunce na Lofotech.

LOKALITY KAM SE PODÍVÁME

Hamnoya

Hamnoya je vyhledávaná lokalita s výhledem na Reinefjord. Samotný pohled z mostu na osadu Hamnoya je jedním z nejhezčích míst na Lofotech. Červené chatky mají opravdové kouzlo a dají se zde pořídit krásné fotografie za odlivu i přílivu. Můžete také sejít přímo k moři a fotit tyto chatky v mohutném příboji za křiku racků.Třešničkou na dortu bývá focení těchto výhledů s polární září.

Chatky v osadě Hamnoya.

Oblast Reine a její okolí

Stačí jeden pohled z břehů a hned pochopíte proč National Geographic a Lonely Planet, vybrali právě tuto oblast jako jednu z nejmalebnějších na Zemi. Neuvěřitelné žulové hory stoupají přímo z fjordů a tradiční rybářské chatičky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Z Reine prostě vyzařuje kus norské historie.

Reine vypadá úžasně v jakýchkoli povětrnostních podmínkách, ale sníh může udělat vše ještě více podmanivé. Při troše štěstí v našem zimním termínu, budeme fotografovat tuto malebnou osadu a okolní hory zasypané sněhem a nasvícené zlatavým východovým či západovým světlem

oblast Reine.

Skagsanden a Utakleiv beach

Další parádní lokací, vzdálenou necelou hodinu jízdy autem od Reine je Skagsanden Beach. Tato pláž má unikátní černý a bílý písek, který spolu s tekoucí vodou tvoří zajímavé textury. Má také vodní jezírka ukrytá mezi kameny a krásné fotogenické skály.Tato pláž je také vyhledávaným místem pro focení polární záře, její zelené světlo se krásně odráží ve vodních jezírkách.pláž Utakleiv je pravděpodobně nejfotografovanější pláž v Norsku a to z několika důvodů: úžasné skály, různé odstíny červené barvy a hlavně unikátní "oko" v balvanu na pobřeží

Polární záře na pláži Skagsanden.

Oblast Troms

Nakoukneme také do oblasti Troms, která je ještě severněji než Lofoty. Je vyhlášená svými masivními polárními zářemi. Střídají se zde lesy a pláně, silnice vedou kolem nádherných jezer, ze kterých se zvedají strmé zasněžené fjordy. Jezera a lesy tak poskytují velmi atraktivní a neokoukané pohledy, pro fotografování nasvícených vrcholů,vody či polární záře.

Lofoty nabízejí celou řadu výhledů či zákoutí a zátok a všechny není možné vyčerpat. Už jen projížďka touto malebnou krajinou s hlubokými fjordy je zážitek, obzvlášť když se k tomu přidá proměnlivé počasí. Na druhou stranu, takové počasí nám posílá ty nejlepší fotografické podmínky

Fotíme polární záři (Lofoty rok 2019)

Itinerář

1. den: Odlet z Prahy do Norska (s jedním nebo dvěma přestupy), vyzvednutí auta a jízda přímo do centra dění :-)

2.-8. den :Fotografování ve výše uvedených lokalitách. Vše je závislé na počasí.

9. den: Odjezd zpět na letiště a letecký přesun do Prahy.

Co si vzít

Foto vybavení

Ideálně zrcadlovka či bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek(vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. f/2.0, nebo f/2.8.

Stativ je samozřejmostí, pokud možno nějaký robustní, vhodný do větrných podmínek. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice (noc, voda, apod.)

Počasí a oblečení

Počasí na Lofotech je zkrátka nepředvídatelné. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. V noci pokud se vyjasní, teploty spadnou pod nulu. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností.Teplé ponožky a rukavice. Je dobré používat rukavice, které umožňují ovládání fotoaparátu. Holinky, nejsou nezbytně nutné, ale až se budeme pohybovat po plážích, bývají k nezaplacení.

Ostatní

Pas nebo občanský průkaz. Čelovka. Malý skládací deštník - pro fotografování za deště či sněžení. Doporučuji sjednat si běžné cestovní pojištění do zahraničí.

Stravování

Je tedy možné dokupovat potraviny na místě, ceny jsou však o dost vyšší než u nás. Řešením bývá vaření z vlastních potravin (např. instantní). Budeme mít k dispozici vybavenou kuchyňku.

Ubytování

V hostelech či typické norské chatce. Pokoje jsou 2-3 lůžkové. Chatka má vlastní koupelnu, wc, kuchyň a společenskou místnost, je vytápěná, wifi zdarma.

Ceny se pohybují od 900,- do 1300,- Kč za noc na osobu (není v ceně).

Závěr

Nejedeme na výlet s cestovní kanceláří, jedeme fotografovat a tomu podřídíme vše. Jakmile nám to počasí dovolí, vrhneme se na focení. Odpočinete si od běžných starostí, a už dnes se můžete těšit na své fotografie a nesmazatelné vzpomínky, které si z těchto krásných, nevšedních míst přivezete ...


Podrobnější informace zasílám na vyžádání emailem, nebo můžete vyplnit formulář níže.

Kontaktní formulář

 

Kontaktujte mě

 

Informace a objednání mail: roen@seznam.cz


Níže naleznete další výběr fotografií, aby jste měli představu co můžete očekávat na naší výpravě.

Lofoty galerie

 

Polární záře galerie


Podobné články