LOFOTY - NORSKO

10.3. - 16.3.2023

 • 10.3. - 16. 3. 2023
 • Norsko Lofoty
 • 7 dní
 • Letecky, na místě autem
 • 4 fotografové
 • Snadná, žádná obtížná turistika
 • 19.900,- Kč

KOUZLO LOFOTSKÝCH OSTROVŮ

Lofotské ostrovy jsou snem mnoha fotografů. Špičaté hory tyčící se nad fjordy, zátoky a pláže, tradiční barevné chatky citlivě zasazené do nedotčené krajiny a magické světlo - to vše má tato perla arktických oblastí. S malými rybářskými vesničkami, které se nacházejí ve fjordech, dotýkající se velmi drsného pobřeží a horami stoupajícími přímo z oceánu, je souostroví Lofoty často označováno jako jedno z nejkrásnějších částí Norska a jedním z nejkrásnějších souostroví na světě. Naše společná foto výprava Vás vezme na divokou jízdu do těchto míst. Zaměříme se na ty nejlepší fotografické lokality, aby jste si přivezli krásné snímky a zažili neopakovatelnou atmosféru.

Budeme-li mít jasnou noc, uděláme vše pro to, abychom fotografovali polární záři. Pokud jste vždycky chtěli tento krásný přírodní úkaz vidět a fotografovat, zimní termín poskytuje díky dlouhým nocím ideální možnosti.

 

HLAVNÍ CÍLE

ÚŽASNÁ ARKTICKÁ KRAJINA

Navštívíme vyhlášené lokality jako je Reine, Hamnoya, Sakrisoy, Moskenes. Pláže Skagsanden, Uttakleiv, Kvalvika, Haukland a řada dalších.

POLÁRNÍ ZÁŘE

Lofoty díky své poloze za polárním kruhem poskytují velmi dobré podmínky pro výskyt polární záře. Pokud budeme mít trochu štěstí, je velká pravděpodobnost sledování a fotografování tohoto krásného úkazu nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými horami a rozlehlými plážemi. Záměrně vybírám termín, kdy jsou dlouhé noci (noc trvá přibližně 13 hodin), aby bylo dost času na noční fotografování a fotografování polární záře.

PROSLULÉ ARKTICKÉ SVĚTLO

Slunce touto dobou svítí na Lofotech zhruba 11 hodin denně. Nízko nad obzorem je přibližně 5-6 hodin, což poskytuje dostatek příležitostí, zachytit tuto krajinu každý den až několik hodin při měkkém východovém a západovém světle, které je na fotografiích tolik obdivované (pokud počasí dovolí).

 

LOKALITY KAM SE PODÍVÁME

Hamnoya

Hamnoya je vyhledávaná lokalita s výhledem na Reinefjord. Samotný pohled z mostu na osadu je jedním z nejhezčích míst na Lofotech. Červené chatky mají opravdové kouzlo a dají se zde pořídit krásné fotografie za odlivu i přílivu. Můžete také sejít přímo k moři a fotit tyto chatky v mohutném příboji za křiku racků.Třešničkou na dortu bývá focení těchto výhledů s polární září.

 

Oblast Reine a její okolí

Stačí jeden pohled z břehů a hned pochopíte proč National Geographic a Lonely Planet, vybrali právě tuto oblast jako jednu z nejmalebnějších na Zemi. Neuvěřitelné žulové hory stoupají přímo z fjordů a tradiční rybářské chatičky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Z Reine prostě vyzařuje kus norské historie. Reine vypadá úžasně v jakýchkoli povětrnostních podmínkách, ale sníh může udělat vše ještě více podmanivé. Při troše štěstí v našem zimním termínu, budeme fotografovat tuto malebnou osadu a okolní hory zasypané sněhem a nasvícené zlatavým východovým či západovým světlem

 

Skagsanden a Utakleiv beach

Další parádní lokací, vzdálenou necelou hodinu jízdy autem od Reine je Skagsanden Beach. Tato pláž má unikátní černý a bílý písek, který spolu s tekoucí vodou tvoří zajímavé textury. Má také vodní jezírka ukrytá mezi kameny a krásné fotogenické skály.Tato pláž je také vyhledávaným místem pro focení polární záře, její zelené světlo se krásně odráží ve vodních jezírkách.pláž Utakleiv je pravděpodobně nejfotografovanější pláž v Norsku a to z několika důvodů: úžasné skály, různé odstíny červené barvy a hlavně unikátní "oko" v balvanu na pobřeží.

Pláž Utakleiv

 

Oblast Troms

Nakoukneme také do oblasti Troms, která je ještě severněji než Lofoty. Je vyhlášená svými masivními polárními zářemi. Střídají se zde lesy a pláně, silnice vedou kolem nádherných jezer, ze kterých se zvedají strmé zasněžené fjordy. Jezera a lesy tak poskytují velmi atraktivní a neokoukané pohledy, pro fotografování nasvícených vrcholů,vody či polární záře.

Lofoty nabízejí celou řadu výhledů či zákoutí a zátok a všechny není možné vyčerpat. Už jen projížďka touto malebnou krajinou s hlubokými fjordy je zážitek, obzvlášť když se k tomu přidá proměnlivé počasí. Na druhou stranu, takové počasí nám posílá ty nejlepší fotografické podmínky.

DALŠÍ INFORMACE

FOTO VYBAVENÍ

Fotoaparát jakékoliv značky (výhodou je záznam do RAW). Může to být zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 12mm f/2.0.

Stativ by měl být samozřejmostí. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice.

DRONY

Velké reliéfy horských pásem a fjordů, divoké pobřeží plné skal, nebo širokých pláží. Norsko je plné lokalit vhodných pro horizontální i vertikální panoramata - vynikající příležitost využít dron jak pro video, tak pro fotografie.

POČASÍ A OBLEČENÍ

Počasí na Lofotech je zkrátka nepředvídatelné. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku, mraky se ženou jako bláznivé. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností. Teplé ponožky a rukavice.

UBYTOVÁNÍ

V typických chatkách či hostelech. Chatky mají potřebné vybavení, topení, wi-fi, kuchyňku, koupelnu. Pokoje bývají 2-4 lůžkové.

ČEMU SE BUDEME VĚNOVAT

 • základy kompozice a fotografování
 • focení panoramat
 • fotografování vody, použití filtrů, dlouhé expozice
 • noční fotografování, zejména polární záře
 • zpracování fotografií zejména v programech Adobe Lightroom a Photoshop

ZÁVĚR

O Lofotech toho bylo řečeno již mnoho. V životě jsem potkala lidi, kteří byly zklamáni z evropských měst, ale ještě jsem nepotkala člověka, který by se nechtěl vrátit na Lofoty. Tak magické a okouzlující Lofoty jsou. Se mnou se o tom přesvědčíte na vlastní kůži.

 

RÁDA VÁM ZAŠLU PODROBNĚJŠÍ INFO, NEBO PŘIHLÁŠKU

KONTAKT


 

Můžete také využít kontaktní formulář:

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Mám zájem o


 


SHRNUTÍ

 • Lokalita: Lofoty, Norsko
 • Cena : 19 900,- Kč
 • Termín: 10.-16.3.2023. Může být o pár dní posunuto kvůli letenkám.
 • Doprava: Letecky (není v ceně).
 • Poté doprava po ostrově autem (v ceně).
 • Ubytování a strava: V hostelech či apartmánech. (není v ceně)
 • Informace a přihlášky:roen@seznam.cz

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Musím mít na focení zrcadlovku, nebo drahé objektivy?

Nemusíte. Můžete fotit čím chcete. Jestli vás baví focení kompaktem, či mobilem, proč ne. Každý může mít na fotku jiné nároky a dělá mu radost něco jiného.

Co když jsem začátečník?

Díky malému počtu účastníků reaguji na vaše individuální dotazy a není tak žádný problém, pokud jste začátečník. Můžete na takovém výletě získat mnoho nových dovedností. Pokud si chcete naplno užít výhod, které takový výlet nabízí, je fajn, když znáte základní pojmy clona, čas, ISO.

Může se mou jet partner/ka, pokud nefotí?

Může. Je třeba si však uvědomit, že naše výpravy jsou zaměřeny na potřeby fotografů, a tak je navržen i program. Na místech se většinou zdržíme déle než ne-fotografové. Na některé lokality se můžeme vypravit opakovaně. Na druhou stranu, i nefotograf si může na místě užít více klidu bez spěchu a podívat se tam, kam by se třeba jinak nedostal.

Program je oproti klasickým výletům mnohem více přizpůsoben fotografům. Tedy lokalitám vhodným k focení a také počasí (dobrému světlu).

Stravování?

Protože většinou jezdíme na východy a západy slunce, jídlo není (až na výjimky) placeno s ubytováním. Hlady ale nebudeme :-) Ve většině ubytování jsou kuchyňky, vlastní vaření je tedy možné a často využívané. Během dne pak také zastavujeme na benzínce, kde bývá nabídka rychlého občerstvení. Každé menší městečko má market se základními potravinami. Ve větších městech je možná také návštěva restaurace (ceny ale bývají výrazně vyšší než u nás).

Letenky?

Letenky nejsou v ceně. Můžete si je koupit zcela individuálně, nebo je koupíme koordinovaně, až se termín přiblíží, nebo až se naplní minimální počet účastníků.


NA REFERENCE A FOTKY Z MINULÝCH VÝPRAV SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

JAK TO NA WORKSHOPECH VYPADÁ

 

Podobné články