Jak se obléct na zimní výpravy

Občas mě ve svých mailech píšete dotazy, co si koupit za oblečení, zda si vzít to či ono, a tak mě to inspirovalo k napsání tohoto článku. Měl by vám odpovědět na hlavní otázky ohledně vrchního oblečení, na podzimně-zimní cestování za focením, ať se jedná o Island, Lofoty, či podobné zimní destinace. A třeba načerpáte i nějaký nápad na vánoční dárky :-)

Naše foto výpravy jsou letecky, máme tedy nějak omezenou hmotnost zavazadla a je opravdu škoda, když si kufr naplníte nevhodným oblečením, které vás pak bude zlobit, nebo ho vůbec neužijete.

Teploty bývají běžně kolem nuly, ale může nastat obleva, kdy bude klidně přes 10°C, nebo mrazy a teplota spadne pod nulu. Např. na Lofotech, kde působí teplý golfský proud a mrazy nejsou časté, jsem zažila i poctivých -13°C (v noci při vyjasnění). Počasí v těchto lokalitách nemůže nikdo předvídat. Může tam několik dní pršet, svítit slunce, foukat vichřice, padat sníh, nebo se tohle všechno může vystřídat během jediného dne klidně 8x. Takové počasí je pro nás fotografy samozřejmě to nejlepší, a jelikož jezdíme v zimě kdy je slunce nízko nad obzorem, v takových dnech se v podstatě nezastavíme. Ale zpět k oblečení.

BUNDA

Naprostý základ. Vozím vždy dvě bundy, zjednodušeně jednu do deště a jednu do zimy.

Bunda do deště

Optimálně nějaká s membránou, aby jste nepromokli, membrána také chrání proti větru. Značková je drahá, neznačková levnější, ale zas tolik nevydrží. Co s tím? Odpovězte si na otázku, zda jezdíte na výpravy či do hor pravidelně, nebo zda je pro vás třeba výprava na Island "jen" splnění životního snu a další podobné akce již neplánujete.

V případě první varianty investujte do značkové membránové bundy (výborná je membrána Gore-tex), vydrží vám. V druhém případě zajděte do nějakého řetězce např. Decathlonu a kupte nějakou membránovou bundu. Nepočítejte však s tím, že vám vydrží roky. Já osobně mám goretexovou bundu Quicksilver (značka vybraná kvůli mým snowboardovým aktivitám), stála asi 9 tisíc, ale mám jí už skoro 10 let a stále slouží. Je to můj společník na všech výpravách od podzimu do jara, nikdy žádný problém. Kvalitní Gore-texové bundy dělá třeba český výrobce Tilak. Nezapomeňte při výběru na stahovací kapuci (super do větru) a hodně kapes.

Bunda do zimy péřovka

Další důležitý kousek mého cestovatelského šatníku. Peří je výborný izolant, proto máme pocit, že nás hřeje. Opět platí, že pokud v zimě hodně cestujete, jděte do značky, pokud ne stačí nějaká levnější. V peří budete mít mnohem větší pocit tepla, než v membránové bundě. Nevýhodou péřových bund je, že nesmí zmoknout. Trocha drobného deště nevadí, bunda vám v teple zase vyschne. Ale pokud se v ní proženete islandským slejvákem, peří zmokne, a když bunda správně nevyschne, může se poškodit funkčnost, peří se pomačká.

Dělají se i péřové bundy s membránou proti dešti, ale já osobně v takové bundě necítím tu báječnou lehkost peří a je to i docela drahé. Zkrátka pokud prší, není taková zima a nasazuji Gore-tex. Pokud je zima, mráz, suchý vzduch, nasazuji péřovku.

Mám péřovku od českého výrobce Sir Joseph Ametys za cca 4 tisíce, na kterou nedám dopustit. A když po několika zimách již potřebovala vyprat, na domácí praní peří jsem se moc necítila. Péřovku jsem tedy poslala přímo do prádelny Sir Joseph, kde jí vyprali, navoněli, bunda jak nová za necelých 500 Kč i s poštovným a to vše do 14 dnů.

Značkový výrobci udávají u péřových bund teplotní určení a také množství a druh peří, kterým je plněna. Při výběru si nezapomeňte vybrat bundu dostatečně dlouhou, aby vám z ní nelezli záda, když se ohnete ke stativu, nebo do batohu. Teoreticky se bez péřovky obejdete, ale nic nehřeje tak jako peří. A ještě jeden tip: Péřovku si vždy beru do příručního zavazadla. Kdyby mi nepřijel kufr, nebo se stalo něco nepředpokládaného na letišti, abych u sebe měla nějaký hřejivý oděv.

Péřovka by vás neměla omezovat v pohybu. (foto mobil Kanada)Péřovka by vás neměla omezovat v pohybu. (foto mobil Kanada)

BOTY

Tady pokud možno nešetřete. Boty jsou nejdůležitější, když budete mít vodu, či jen vlhko v nohách, v teplotách lehce nad nulou to není žádný med, to mi věřte. Na Islandu či Lofotech jsou to moje jediné boty (když nepočítám holínky), na které spoléhám ve dne v noci. Boty by měli být kožené s nějakou membránou, aby vám nepromokly.

Pokud vás zajímá, co nosím já, mnoha lety vyzkoušené jsou boty od německé firmy Meindl. Konkrétně Meindl Island lady (je i verze pro muže), legendární model, kterého se prodalo milióny kusů po celém světě, vyrábějí se od roku 1990. Před pár lety byl tento model inovován, bota je lehčí, má lépe řešená očka a velkou inovací prošla vnitřní výstelka. Bota je jednoduše super. U Meindl výborně funguje i oprava bot, pokud se vám přece jen něco stane. Některé opravy dělají rovnou tady v ČR, čímž se výrazně zrychlil celý proces.

Když se vrátím z výpravy domů, boty omyju od soli, bláta a párkrát do roka promažu včelím voskem. Jednou za čas je umyju vodou s mýdlem i vevnitř. Toť vše. Až budete vybírat, tak nejlépe celokoženou obuv se zpevněným kotníkem. Do kvalitních bot patří kvalitní silné ponožky.

KALHOTY

I v kalhotách je obrovský výběr, někdo dává přednost Gote-texu, někdo softsheelovým, někdo nosí kalhoty na lyže... Asi zde neuděláte chybu, pokud si nevezmete džíny nebo tepláky :-) Já preferuji následující.

Běžně nosím softsheelové kalhoty The North face, ale na značce tady asi až tak nezáleží. Pokud prší, sněží, nebo fouká silný vítr, nasazuji na ně goretexové kalhoty Berghaus Pacline. Mají velkou výhodu v tom, že se dají nasadit na softsheelové kalhoty, nemusím se ani zouvat. Takže je mohu použít během několika minut, když se zhorší počasí. Jsou skladné a lehké, mám je vždy sebou v batohu. Pod softsheelové kalhoty ještě často beru nějaké dlouhé spodky z Moiry, apod.

Obrázek níže je z naší poslední foto výpravy na Island. Tyto účastnice byly oblečeny přímo vzorově. Teplé bundy s kapucí, pořádné kalhoty, holínky, pokud je sebou nemáte tak klidně návleky. A pokud chcete vypadat fakt stylově, sladíte návleky s barvou bundy :-)

CO SE JEŠTĚ MŮŽE HODIT

Čepice

Pro někoho možná téma k smíchu, ale nevěřili by jste, co už jsem na výpravách viděla. Zahalené lidi ve vichru, přes obličej šátek, rukavice, kožich, ale hlava bez čepice. Je to vůbec možné? Bohužel ano. Rozhodně si vezměte čepici přes uši. Já mám sebou tři. Jednu lehkou pod kapuci, nebo když je teplo a dvě jsou poctivé hřejivé kulichy, kdybych jeden někde ztratila. Ve vichru vám může uletět třeba do moře (i to jsem už viděla).

Sněhové návleky

Neříkám, že jsou nutné, ale pokud je máte šup s nimi do kufru. Mimo sněhové nadílky, vám mohou pomoc také proti větru, dešti a vodě, když nemáte nepromokavé kalhoty. Díky kvalitním návlekům budete mít sucho až ke kolenům.

Holínky

Jeden z nejčastějších dotazů, jaké holínky. Také nejsou nezbytně nutné, ale pokud se s nimi budete tahat, získáte na pobřeží mnohem větší klid. Dělají se samozřejmě různé, zateplené, s kožichem, na celé nohy, atd. Vnitřní kožich může být fajn, ale berte na vědomí, že pokud vám do nich nateče voda (na Islandu se to při přílivu může stát snadno), budete je velmi těžko sušit. Výplň nasákne vodu. Někdy jde taková vložka vyndat, ale zase takové holínky jsou poměrně těžké (hmotnost do kufru).

Já mám obyčejné holínky ke kolenům, za cca 300 Kč, které snadno vysuším, když se stane nějaká nehoda. A jestli je mi v nich zima? Většinou ano. Holínky nikdy nemohou mít komfort kvalitních pohorek. Pokud budete stát ve vodě, která má pár stupňů, troufám si tvrdit, že vám bude zima i v zateplených. Prostě vezmu jedny nebo tvoje tlusté ponožky a nějak to vydržím. Jakmile dofotím, jdu do auta přezout se do pohorek. Určitě lepší než si nechat natéct vodu do pohorek, jenom proto, že se potřebuji věnovat více focení než vlnám.

Holínky v akci (foto mobil Lofoty).Holínky v akci (foto mobil Lofoty).

Kvůli stručnosti a přehlednosti článku, zde záměrně nezmiňuji spodní vrstvy oblečení, na toto téma je článků na internetu dost. Jestli nosíte Moiru, Ice breaker, nebo svetr, je už na vkusu každého. Nejdůležitější jsou ty vrchní vrstvy, které, pokud jsou správně vybrány, nás tak dobře chrání před rozmary počasí.

 

Kouknu naDALŠÍ ČLÁNKY