Foto výprava na Lofoty

ŘÍJEN 2021 OBSAZENO

  • 21. 10. - 29. 10. 2021
  • Norsko Lofoty
  • 9 dní
  • Letecky, na místě autem
  • 4 fotografové
  • Snadná, žádná obtížná turistika
  • 18.900,- Kč / 745,- EUR

Z DŮVODU KORONAVIROVÉ SITUACE POSUNUTO NA ŘÍJEN 2021.

ZA FJORDY A POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Lofotské ostrovy jsou snem mnoha fotografů a již po sedmé vyrazíme fotografovat tyto nádherné fjordy a pláže. Špičaté hory tyčící se nad fjordy, zátoky a pláže, tradiční barevné chatky citlivě zasazené do nedotčené krajiny a magické světlo - to vše má tato perla arktických oblastí. S malými rybářskými vesničkami, které se nacházejí ve fjordech, dotýkající se velmi drsného pobřeží a horami stoupajícími přímo z oceánu, je souostroví Lofoty často označováno jako jedno z nejkrásnějších částí Norska a jedním z nejkrásnějších souostroví na světě. Naše společná foto výprava Vás vezme na divokou jízdu do těchto míst. Zaměříme se na ty nejlepší fotografické lokality, aby jste si přivezli krásné snímky a zažili neopakovatelnou atmosféru.

Budeme-li mít jasnou noc, uděláme vše pro to, abychom fotografovali polární záři. Pokud jste vždycky chtěli tento krásný přírodní úkaz vidět a fotografovat, zimní termín poskytuje díky dlouhým nocím ideální možnosti. Strávíme 9 dní v malé skupince lidí se stejným zájmem o přírodu a fotografování.

HLAVNÍ CÍLE

Úžasná arktická krajina

Navštívíme vyhlášené lokality jako je Reine, Hamnoya, Sakrisoy, Moskenes. Pláže Skagsanden, Uttakleiv, Kvalvika, Haukland a řada dalších.

Polární záře

Lofoty díky své poloze za polárním kruhem poskytují velmi dobré podmínky pro výskyt polární záře. Pokud budeme mít trochu štěstí, je velká pravděpodobnost sledování a fotografování tohoto krásného úkazu nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými horami a rozlehlými plážemi. Záměrně vybírám termín, kdy jsou dlouhé noci (noc trvá přibližně 13 hodin), aby bylo dost času na noční fotografování a fotografování polární záře.

Proslulé arktické světlo

Slunce touto dobou svítí na Lofotech zhruba 11 hodin denně. Nízko nad obzorem je přibližně 5-6 hodin, což poskytuje dostatek příležitostí, zachytit tuto krajinu každý den až několik hodin při měkkém východovém a západovém světle, které je na fotografiích tolik obdivované (pokud počasí dovolí)

LOKALITY KAM SE PODÍVÁME

Hamnoya

Hamnoya je vyhledávaná lokalita s výhledem na Reinefjord. Samotný pohled z mostu na osadu Hamnoya je jedním z nejhezčích míst na Lofotech. Červené chatky mají opravdové kouzlo a dají se zde pořídit krásné fotografie za odlivu i přílivu. Můžete také sejít přímo k moři a fotit tyto chatky v mohutném příboji za křiku racků.Třešničkou na dortu bývá focení těchto výhledů s polární září.

 

Oblast Reine a její okolí

Stačí jeden pohled z břehů a hned pochopíte proč National Geographic a Lonely Planet, vybrali právě tuto oblast jako jednu z nejmalebnějších na Zemi. Neuvěřitelné žulové hory stoupají přímo z fjordů a tradiční rybářské chatičky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Z Reine prostě vyzařuje kus norské historie. Reine vypadá úžasně v jakýchkoli povětrnostních podmínkách, ale sníh může udělat vše ještě více podmanivé. Při troše štěstí v našem zimním termínu, budeme fotografovat tuto malebnou osadu a okolní hory zasypané sněhem a nasvícené zlatavým východovým či západovým světlem

 

Skagsanden a Utakleiv beach

Další parádní lokací, vzdálenou necelou hodinu jízdy autem od Reine je Skagsanden Beach. Tato pláž má unikátní černý a bílý písek, který spolu s tekoucí vodou tvoří zajímavé textury. Má také vodní jezírka ukrytá mezi kameny a krásné fotogenické skály.Tato pláž je také vyhledávaným místem pro focení polární záře, její zelené světlo se krásně odráží ve vodních jezírkách.pláž Utakleiv je pravděpodobně nejfotografovanější pláž v Norsku a to z několika důvodů: úžasné skály, různé odstíny červené barvy a hlavně unikátní "oko" v balvanu na pobřeží.

Pláž Utakleiv

 

Oblast Troms

Nakoukneme také do oblasti Troms, která je ještě severněji než Lofoty. Je vyhlášená svými masivními polárními zářemi. Střídají se zde lesy a pláně, silnice vedou kolem nádherných jezer, ze kterých se zvedají strmé zasněžené fjordy. Jezera a lesy tak poskytují velmi atraktivní a neokoukané pohledy, pro fotografování nasvícených vrcholů,vody či polární záře.

Lofoty nabízejí celou řadu výhledů či zákoutí a zátok a všechny není možné vyčerpat. Už jen projížďka touto malebnou krajinou s hlubokými fjordy je zážitek, obzvlášť když se k tomu přidá proměnlivé počasí. Na druhou stranu, takové počasí nám posílá ty nejlepší fotografické podmínky.

Itinerář

1. den: Odlet z Prahy do Norska (s jedním nebo dvěma přestupy), vyzvednutí auta a jízda přímo do centra dění :-)

2.-8. den :Fotografování ve výše uvedených lokalitách. Vše je závislé na počasí.

9. den: Odjezd zpět na letiště a letecký přesun do Prahy.

Co si vzít

Foto vybavení

Ideálně zrcadlovka či bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek(vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. f/2.0, nebo f/2.8.

Stativ je samozřejmostí, pokud možno nějaký robustní, vhodný do větrných podmínek. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice (noc, voda, apod.)

Počasí a oblečení

Počasí na Lofotech je zkrátka nepředvídatelné. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. V noci pokud se vyjasní, teploty spadnou pod nulu. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností.Teplé ponožky a rukavice. Je dobré používat rukavice, které umožňují ovládání fotoaparátu.

Ostatní

Pas nebo občanský průkaz. Čelovka. Malý skládací deštník - pro fotografování za deště či sněžení. Doporučuji sjednat si cestovní pojištění do zahraničí.

Stravování

Ceny potravin v obchodech jsou o něco vyšší než u nás. Ceny v restauracích o mnoho vyšší než u nás. Běžné potraviny se dají dokoupit na místě. Budeme mít k dispozici vybavenou kuchyňku.

Ubytování

V hostelech či typické norské chatce. Pokoje jsou 2-3 lůžkové. Chatka má vlastní koupelnu, wc, kuchyň a společenskou místnost, je vytápěná, wifi zdarma.

Závěr

Nejedeme na výlet s cestovní kanceláří, jedeme fotografovat a tomu podřídíme vše. Jakmile nám to počasí dovolí, vrhneme se na focení.

SHRNUTÍ

Lokalita: Lofoty a oblast Troms, Norsko.

Termín: Druhá polovina října 2021. Může být o cca týden posunuto kvůli letenkám.

Doprava: Letecky (není v ceně). Poté doprava po ostrově autem vč. pohonných hmot (v ceně).

Ubytování a strava: V hostelech či apartmánech. (Ubytování a strava není v ceně)


Ráda Vám zašlu podrobnější informace

Informace a objednání mail: roen@seznam.cz

Kontakt


Na reference a fotografie z minulých výprav se můžete podívat zde

Reference aneb jak bylo

 

Podobné články