14.11. - 22.11.2022
Země sopek, ledu, vodopádů a příroda, kterou není možné nikde jinde v Evropě vidět. Tak lze jednoduše popsat Island, úžasný a stále fascinující ostrov, na který zamíříme na naší společné foto výpravě.
Zavedu Vás do nejzajímavějších a nejkrásnějších míst Islandu. Nenechte si ujít ohromné vodopády, unikátní černé pláže, které zdobí průzračné „diamantové“ ledy, či magickou horu Kirkjufell. Pokud budou stále aktivní sopky v oblasti Borgarfjall, podíváme se i tam. V listopadu je v plném proudu sezóna polární záře, budeme tedy čekat i na toto nádherné divadlo. Hluboko do srdce se Vám svou přítulností vryjí místní divocí koně.
Naše foto výprava bude velmi pestrá. Nějaký část strávíme na západě ostrova, nakoukneme také na jeho sever, kde bývá více sněhu než v jižních částech. Poté se přesuneme na jižní pobřeží a nevynecháme ani nádhernou oblast ledovcové laguny Vatnajokull na jihovýchodě ostrova.
Poloostrov Snæfellsness patří k nejzajímavějším částem západního Islandu, je opředen řadou legend o trolech a zvláštních zjeveních. Největším magnetem je majestátní hora Kirkjufell, v jejímž bezprostředním okolí se dají pořídit krásné fotografie s vodopády a je také vyhledávaným místem pro focení polární záře. K focení je toho opravdu hodně, drsné útesy Londrangar, malebný kostelík v pustině Budir a mnoho dalšího.
Zamíříme také na sever, do oblasti poloostrova Vatnsnes. Tento poloostrov je domovem jedné z největších kolonií tuleňů na Islandu. Naším hlavním cílem se stane pobřeží se skalním útvarem Hvítserkur. Lze tady pořídit krásné fotografie za přílivu, odlivu, deště i slunečného počasí. Třešničkou na dortu bývá polární záře, která tančí nad útesy.
Útesy Dyrhólaey leží v nejjižnější části Islandu a jsou až 120 m vysoké. Je zde skalní brána, maják a nekonečné černé pláže. Budeme také fotografovat Trolí skály, nebo-li jehly Reynisdrangar. K nim přilehlou pláž zařadil National Geografic mezi deset nejkrásnějších pláží světa. Trolí skály se dají fotografovat z několika stran a fotografie bývají působivé za přílivu i odlivu. Nachází se zde také malebná vestička Vík s krásným kostelíkem a výhledem na moře. Nevynecháme ani slavné vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, které leží poblíž této oblasti.
Ledovec Vatnajökull a zejména pak jeho ledovcové jezero Jökulsárlón, patří bezesporu k nejkrásnějším oblastem Islandu. Je to unikátní místo s ledovými krami, které příliv vrhá na černé pobřeží a jejich fotografování je opravdu zážitek. V ceně je také návštěva ledovcové jeskyně s místním průvodcem. Tento zázrak přírody se neustále mění, žádná jeskyně není stejná. Na křišťálově modré stěny jeskyně nikdy nezapomenete.
Další populární oblast pro fotografování je Vestrahorn, někdy též nazývaná "Batman Mountain". Je to dramatické místo, s horou vysokou 45 metrů, s černou pláží a písečnými dunami. Tato kombinace vytváří přírodní zázrak, jenž touží zachytit nejeden fotograf. Toto místo bývá samozřejmě krásné i s polární září.
Fotoaparát jakékoliv značky (výhodou je záznam do RAW). Může to být zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 12mm f/2.0.
Stativ by měl být samozřejmostí. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice.
Počasí na Islandu je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností, musíte být připraveni na rychlé změny počasí. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty. Hodit se bude i péřová bunda. Teplé ponožky a rukavice.
V hostelech. Pokoje bývají 2-4 lůžkové. Ceny se pohybují od 1000,- do 1400,- Kč za noc na osobu.
Moje motto - být ve správnou chvíli na správném místě. Ale neméně důležité je, si pobyt v přírodě také užít, s respektem a vnímáním její krásy. Foto výpravy pořádám od roku 2016 a toto bude má osmá cesta na Island.
Odpočinete si od běžných starostí a už dnes se můžete těšit na své fotografie a nesmazatelné vzpomínky, které si z tohoto rozmanitého ostrova přivezete.
Nemusíte. Můžete fotit čím chcete. Jestli vás baví focení kompaktem, či mobilem, proč ne. Každý může mít na fotku jiné nároky a dělá mu radost něco jiného.
Díky malému počtu účastníků reaguji na vaše individuální dotazy a není tak žádný problém, pokud jste začátečník. Můžete na takovém výletě získat mnoho nových dovedností. Pokud si však chcete naplno užít výhod, které takový výlet nabízí, doporučuji rozumět základním pojmům jako je clona, čas, ISO.
Může. Je třeba si však uvědomit, že naše výpravy jsou zaměřeny na potřeby fotografů, a tak je navržen i program. Na místech se většinou zdržíme déle než ne-fotografové. Na některé lokality se můžeme vypravit opakovaně. Na druhou stranu, i nefotograf si může na místě užít více klidu bez spěchu a podívat se tam, kam by se třeba jinak nedostal.
Protože většinou jezdíme na východy a západy slunce, jídlo není (až na výjimky) placeno s ubytováním. Hlady ale nebudeme :-) Ve většině ubytování jsou kuchyňky, vlastní vaření je tedy možné a často využívané. Během dne pak také zastavujeme na benzínce, kde bývá nabídka rychlého občerstvení. Každé menší městečko má market se základními potravinami. Ve větších městech je možná také návštěva restaurace (ceny ale bývají výrazně vyšší než u nás).
Oproti mým dřívějším výpravám již letenky nezahrnuji do ceny. Letenky si můžete koupit zcela individuálně, nebo je koupíme koordinovaně, až se termín přiblíží, nebo až se naplní minimální počet účastníků.
Pod pojmy fotoexpedice (foto výprava) si představte focení a fotokurz, který absolvujete během celé cesty. Jedná se o delší termín a zpravidla zahraniční lokalitu, na rozdíl od worskhopu. V obou případech je program oproti klasickým výletům více přizpůsoben fotografům. Tedy lokalitám vhodným k focení a také počasí (dobrému světlu).