ISLAND

14.11. - 22.11.2022

 • 14. 11. - 22. 11. 2022
 • Island
 • 9 dní
 • Letecky, na místě autem
 • 4 fotografové
 • Snadná, žádná obtížná turistika
 • 25.900,- Kč / 1.050,- EUR

ZA SOPKAMI, LEDY A POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Země sopek, ledu, vodopádů a příroda, kterou není možné nikde jinde v Evropě vidět. Tak lze jednoduše popsat Island, úžasný a stále fascinující ostrov, na který zamíříme na naší společné foto výpravě.

Zavedu Vás do nejzajímavějších a nejkrásnějších míst Islandu. Bude to má osmá cesta na tento překrásný ostrov. Nenechte si ujít ohromné vodopády, unikátní černé pláže, které zdobí průzračné „diamantové“ ledy, či magickou horu Kirkjufell. Pokud budou stále aktivní sopky v oblasti Borgarfjall, podíváme se i tam. V listopadu je v plném proudu sezóna polární záře, budeme tedy čekat i na toto nádherné divadlo. Hluboko do srdce se Vám svou přítulností vryjí místní divocí koně.

Na Islandu můžete vidět zemi v její původní podobě. Island se vynořil z hlubin chrlících oheň a možná zde začnete pochybovat o realitě světa. Většinu země tvoří ztuhlé magma a lávová pole, která hrají všemi barvami. Island má také nejvíce vodopádů a gejzírů na světě. Je to poměrně malý ostrov, který však nabízí neuvěřitelně proměnlivou krajinu.

V listopadu ubyde turistů a proměnlivé počasí nám pomůže zachytit krásně zbarvenou, či zasněženou krajinu.

 
 

LOKALITY KAM SE PODÍVÁME

Naše foto výprava bude velmi pestrá. Nějaký část strávíme na západě ostrova, nakoukneme také na jeho sever, kde bývá více sněhu než v jižních částech. Poté se přesuneme na jižní pobřeží a nevynecháme ani nádhernou oblast ledovcové laguny Vatnajokull na jihovýchodě ostrova.

Poloostrov Snæfellsness

Poloostrov Snæfellsness patří k nejzajímavějším částem západního Islandu, je opředen řadou legend o trolech a zvláštních zjeveních. Největším magnetem je majestátní hora Kirkjufell, v jejímž bezprostředním okolí se dají pořídit krásné fotografie s vodopády a je také vyhledávaným místem pro focení polární záře. K focení je toho opravdu hodně, drsné útesy Londrangar, malebný kostelík v pustině Budir a mnoho dalšího.

 

Poloostrov Vatnsnes

Zamíříme také na sever, do oblasti poloostrova Vatnsnes. Tento poloostrov je domovem jedné z největších kolonií tuleňů na Islandu. Naším hlavním cílem se stane pobřeží se skalním útvarem Hvítserkur. Lze tady pořídit krásné fotografie za přílivu, odlivu, deště i slunečného počasí. Třešničkou na dortu bývá polární záře, která tančí nad útesy.

 

Pobřeží Dyrhólaey a vesnička Vík

Útesy Dyrhólaey leží v nejjižnější části Islandu a jsou až 120 m vysoké. Je zde skalní brána, maják a nekonečné černé pláže. Budeme také fotografovat Trolí skály, nebo-li jehly Reynisdrangar. K nim přilehlou pláž zařadil National Geografic mezi deset nejkrásnějších pláží světa. Trolí skály se dají fotografovat z několika stran a fotografie bývají působivé za přílivu i odlivu. Nachází se zde také malebná vestička Vík s krásným kostelíkem a výhledem na moře. Nevynecháme ani slavné vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss, které leží poblíž této oblasti.

 

Ledovcová laguna Jokulsarlón a a jihovýchodní pobřeží Stokksnes

Ledovec Vatnajökull a zejména pak jeho ledovcové jezero Jökulsárlón, patří bezesporu k nejkrásnějším oblastem Islandu. Je to unikátní místo s ledovými krami, které příliv vrhá na černé pobřeží a jejich fotografování je opravdu zážitek. V ceně je také návštěva ledovcové jeskyně s místním průvodcem. Tento zázrak přírody se neustále mění, žádná jeskyně není stejná. Na křišťálově modré stěny jeskyně nikdy nezapomenete.

Další populární oblast pro fotografování je Vestrahorn, někdy též nazývaná "Batman Mountain". Je to dramatické místo, s horou vysokou 45 metrů, s černou pláží a písečnými dunami. Tato kombinace vytváří přírodní zázrak, jenž touží zachytit nejeden fotograf. Toto místo bývá samozřejmě krásné i s polární září.

 

Jedná se o základní přehled lokalit, navštívíme toho mnohem více (s ohledem na počasí a aktuální sjízdnost silnic).

 
 

DALŠÍ INFORMACE

FOTO VYBAVENÍ

Fotoaparát jakékoliv značky (výhodou je záznam do RAW). Může to být zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 12mm f/2.0.

Stativ by měl být samozřejmostí. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice.

POČASÍ A OBLEČENÍ

Počasí na Islandu je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností, musíte být připraveni na rychlé změny počasí. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty. Hodit se bude i péřová bunda. Teplé ponožky a rukavice.

UBYTOVÁNÍ

V hostelech. Pokoje bývají 2-4 lůžkové. Ceny se pohybují od 1000,- do 1400,- Kč za noc na osobu.

ČEMU SE BUDEME VĚNOVAT

 • základy kompozice a fotografování
 • focení panoramat
 • fotografování vody, použití filtrů, dlouhé expozice
 • noční fotografování, zejména polární záře
 • zpracování fotografií zejména v programech Adobe Lightroom a Photoshop

SHRNUTÍ

 • Lokalita: Island
 • Cena : 25 900,- Kč
 • Termín: 14.-22.11.2022. Může být o pár dní posunuto kvůli letenkám.
 • Doprava: Letecky (není v ceně).
 • Poté doprava po ostrově autem (v ceně).
 • Ubytování a strava: V hostelech či apartmánech. (není v ceně)
 • Informace a přihlášky: roen@seznam.cz
 • V ceně je výlet do ledovcové jeskyně.

ZÁVĚR

Island je místo jako stvořené pro fotografy. Využijete tu širokoúhlé optiky i teleobjektivy. Fantastické snímky se skrývají v barvách, liniích a tvarech skal, ledovců a řek. Není třeba studovat kompozici, často stačí jen fotit. Island je průvodcem zákonitostí kompozice, kde se harmonie sama projevuje v celé své kráse.

Island bývá přirovnáván k jiné planetě. Můžete zde vidět a pochopit, jak je příroda hluboce propojena. Žijeme ve městech a zapomněli jsme, jak funguje příroda ve spojení s člověkem. Také si zde odpočinete od běžných starostí.

Moje motto - být ve správnou chvíli na správném místě. Ale neméně důležité je, si pobyt v přírodě také užít, s respektem a vnímáním její krásy.

RÁDA VÁM ZAŠLU PODROBNĚJŠÍ INFO, NEBO PŘIHLÁŠKU

KONTAKT


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Musím mít na focení zrcadlovku, nebo drahé objektivy?

Nemusíte. Můžete fotit čím chcete. Jestli vás baví focení kompaktem, či mobilem, proč ne. Každý může mít na fotku jiné nároky a dělá mu radost něco jiného.

Co když jsem začátečník?

Díky malému počtu účastníků reaguji na vaše individuální dotazy a není tak žádný problém, pokud jste začátečník. Můžete na takovém výletě získat mnoho nových dovedností. Pokud si chcete naplno užít výhod, které takový výlet nabízí, doporučuji rozumět základním pojmům: clona, čas, ISO.

Může se mou jet partner/ka, pokud nefotí?

Může. Je třeba si však uvědomit, že naše výpravy jsou zaměřeny na potřeby fotografů, a tak je navržen i program. Na místech se většinou zdržíme déle než ne-fotografové. Na některé lokality se můžeme vypravit opakovaně. Na druhou stranu, i nefotograf si může na místě užít více klidu bez spěchu a podívat se tam, kam by se třeba jinak nedostal.

Program je oproti klasickým výletům mnohem více přizpůsoben fotografům. Tedy lokalitám vhodným k focení a také počasí (dobrému světlu).

Stravování?

Protože většinou jezdíme na východy a západy slunce, jídlo není (až na výjimky) placeno s ubytováním. Hlady ale nebudeme :-) Ve většině ubytování jsou kuchyňky, vlastní vaření je tedy možné a často využívané. Během dne pak také zastavujeme na benzínce, kde bývá nabídka rychlého občerstvení. Každé menší městečko má market se základními potravinami. Ve větších městech je možná také návštěva restaurace (ceny ale bývají výrazně vyšší než u nás).

Letenky?

Letenky nejsou v ceně. Můžete si je koupit zcela individuálně, nebo je koupíme koordinovaně, až se termín přiblíží, nebo až se naplní minimální počet účastníků.


NA FOTKY Z MINULÝCH VÝPRAV SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:

Reference aneb jak bylo

 

Podobné články