ISLAND - ZEMĚ OHNĚ A LEDU

ZÁŘÍ 2021 VOLNO

  • 18. 9. - 25. 9. 2021
  • Island
  • 8 dní
  • Letecky, na místě autem
  • 4 fotografové
  • Snadná, žádná obtížná turistika
  • 19.900 Kč

ZA SOPKAMI, LEDY A POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Země sopek, ledu, vodopádů a příroda, kterou není možné nikde jinde v Evropě vidět. Tak lze jednoduše popsat Island, úžasný a stále fascinující ostrov, na který zamíříme na naší společné foto výpravě.

Zavedu Vás do nejzajímavějších a nejkrásnějších míst Islandu. Nenechte si ujít ohromné vodopády, unikátní černé pláže, které zdobí průzračné „diamantové“ ledy, či magickou horu Kirkjufell. V současnosti jsou zatím stále aktivní sopky v oblasti Borgarfjall, pokud tomu tak zůstane, čeká vás nezapomenutelný a jedinečný zážitek. Focení ohnivých kráterů a tekoucí lávy je snem každého fotografa. V září také začíná sezóna polární záře, budeme tedy čekat i na toto nádherné divadlo. Hluboko do srdce se Vám svou přítulností vryjí místní divocí koně.

Island je poměrně malý ostrov, který však nabízí neuvěřitelné množství fotografických lokalit. Během září se ostrov zahalí do podzimních barev a proměnlivé počasí nám pomůže zachytit krásně zbarvenou krajinu.

LOKALITY KAM SE PODÍVÁME

Poloostrov Snæfellsness

Poloostrov Snæfellsness patří k nejzajímavějším částem západního Islandu, je opředen řadou legend o trolech a zvláštních zjeveních. Největším magnetem je hora Kirkjufell, v jejímž bezprostředním okolí se dají pořídit krásné fotografie s vodopády a je také vyhledávaným místem pro focení polární záře. Na tomto poloostrově se nachází typický kostelík Budir, ležící v naprosté pustině obklopený zasněženými štíty ledovce Snæfellsjökull.

Pobřeží Dyrhólaey a vesnička Vík

Útesy Dyrhólaey leží v nejjižnější části Islandu a jsou až 120 m vysoké. Je zde skalní brána, maják a nekonečné černé pláže. Budeme také fotografovat Trolí skály, nebo-li jehly Reynisdrangar. K nim přilehlou pláž zařadil National Geografic mezi deset nejkrásnějších pláží světa. Trolí skály se dají fotografovat z několika stran a fotografie bývají působivé za přílivu i odlivu. Nachází se zde také malebná vestička Vík s krásným kostelíkem a výhledem na moře.

Ledovcová laguna Jokulsarlón

Ledovec Vatnajökull a zejména pak jeho ledovcové jezero Jökulsárlón, patří bezesporu k nejkrásnějším oblastem Islandu. Je to unikátní místo s ledovými krami, které příliv vrhá na černé pobřeží a jejich fotografování je opravdu zážitek. Na tuto návštěvu zcela jistě nikdy nezapomenete.

Jihovýchodní pobřeží Stokksnes

Další populární oblast pro fotografování. Vestrahorn je jedna z nejvíce fotografovaných hor na poloostrově Stokksnes, někdy též nazývaná "Batman Mountain". Je to dramatické místo s plochou černou pláží a světlými písečnými dunami. Tato kombinace vytváří přírodní zázrak, jenž touží zachytit nejeden fotograf. Toto místo bývá samozřejmě krásné i s polární září.

 

 

CO SI VZÍT

Foto vybavení

Ideálně zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 12mm f/2.0.

Stativ je samozřejmostí, pokud možno nějaký robustní, vhodný do větrných podmínek. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie (v hostelech budeme moci denně dobíjet). Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice.

Počasí a oblečení

Počasí na Islandu je nepředvídatelné a velmi proměnlivé. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na denním pořádku. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. V noci pokud se vyjasní, teploty spadnou pod nulu. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností, musíte být připraveni na rychlé změny počasí. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty, které zpevňují nohy (nad kotníky). Hodit se bude i péřová bunda. Teplé ponožky a rukavice. Je dobré používat rukavice, které umožňují ovládání fotoaparátu. Teplá čepice, zakrývající uši.

Holinky (vč. teplých podkolenek). Nejsou nezbytně nutné, ale až se budeme pohybovat po plážích, bývají k nezaplacení. Díky nim se lépe dostanete k zajímavým záběrům a nebudete muset hlídat vaše boty před každou vlnkou. Hodit se může také šátek na krk či přes obličej, do větrného počasí.

Ostatní

Pas nebo občanský průkaz. Čelovka. Malý skládací deštník - pro fotografování za deště či sněžení. Doporučuji sjednat si běžné cestovní pojištění do zahraničí.

STRAVOVÁNÍ

Prakticky každé městečko má menší obchůdek. Je tedy možné dokupovat potraviny na místě, ceny jsou cca 2x vyšší než u nás. Řešíme to vařením z vlastních potravin (např. instantní). V každém ubytování je kuchyňka se základním vybavením.

UBYTOVÁNÍ

V hostelech. Pokoje bývají 2-4 lůžkové. Ceny se pohybují od 900,- do 1200,- Kč za noc na osobu.

ZÁVĚR

Nejedeme na výlet s cestovní kanceláří, jedeme fotografovat a tomu podřídíme vše. Jakmile nám to počasí dovolí, vrhneme se na focení. Odpočinete si od běžných starostí a už dnes se můžete těšit na své fotografie a nesmazatelné vzpomínky, které si z tohoto úžsného a rozmanitého ostrova přivezete ...

SHRNUTÍ

Lokalita: Island

Termín: Druhá polovina září 2021. Může být o cca týden posunuto kvůli letenkám.

Doprava: Letecky (není v ceně). Poté doprava po ostrově autem vč. pohonných hmot (v ceně).

Ubytování a strava: V hostelech či apartmánech. (Ubytování a strava není v ceně)


Ráda Vám zašlu podrobnější informace

Informace a objednání mail: roen@seznam.cz

Kontakt


Na reference a fotografie z minulých výprav se můžete podívat zde

Reference aneb jak bylo

Podobné články