GRÓNSKO - FOTOVÝPRAVA

2.9. - 11.9.2023

 • 2. 09. - 11. 09. 2023
 • Grónsko
 • 9 dní
 • 7 fotografů
 • Snadná, žádná obtížná turistika
 • 17.900,- Kč

GRÓNSKO - ZROZENÍ LEDŮ

Vydejte se se mnou na cestu za nejkrásnějšími ledovci na světě a pobřežními oblastmi Grónska, které jsou tou dobou zbarvené do podzimních barev. V Grónsku se z vody tyčí ohromné ledovce čisté jako sklo a modřejší než obloha.

Do Grónska vyrazíme v době krátkého podzimu, kdy přichází první chladná rána, ty vyčistí vzduch od nepříjemných komárů. Viditelnost je díky chladnějšími počasí rozlehlá a všechny zálivy bývají plné ledu. Čekají nás krásné podzimně zimní kontrasty.

V září se do Grónska vrací noc. Pro nás to znamená jediné - možnost sledování a focení polární záře. Impozantní arktická krajina s dokonalým popředím. Grónsko je zkrátka rájem pro všechny fotografy polární záře. Velcí savci jako velryby, pižmoni, tuleni, psí spřežení, individuální lety nad ledovci a mnoho dalšího, to vše nabízí Grónsko.

HLAVNÍ CÍLE

ÚŽASNÁ ARKTICKÁ KRAJINA

Polární krajina zcela odlišná od toho, co můžete v Evropě vidět. Ledovce jako v Antarktidě, vnitrozemské horské štíty jako v Patagonii, fjordy jako v Norsku, to vše se shromáždilo na jednom místě - v Grónsku. Čekají nás zářivé barvy červené a žluté arktické tundry, podzimně zbarvené mechy a lišejníky.

POLÁRNÍ ZÁŘE

Pokud budeme mít trochu štěstí, budeme sledovat tento krásný úkaz nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými ledy a skalisky. Grónsko nabízí nádherné popředí v podobě obrovských ledů, nebo hornaté krajiny. Krásné popředí udělá z vaší fotky polární záře mnohem více, než jen „čáry“ na obloze.

LEDY, LEDY A ZASE LEDY

Ledový obři, kteří plují v zálivu Disko Bay budou našimi hlavními objekty. Podíváme se na tyto kusy ledu nejen ze břehu, ale také z lodi. Kolem ledů budeme proplouvat tak blízko jak jen to půjde. Ledy mohou být větší než mrakodrapy a jedná se o jedinečný zážitek. Z lodě lze také snadno pozorovat a fotografovat velryby.

 

 

LOKALITA

Navštívíme západní pobřeží Grónska, ležící za polárním kruhem. Pobývat budeme v Ilulissatu, třetím největším městu Grónska. Ilulissat je známý pro své barevné domy, psí spřežení, muzea, rybí trhy a pohostinné místní obyvatele. Dají se zde podnikat poklidné pěší výlety do zátoky Disko a okolí. Ze břehů je často možné pozorovat velryby a tuleně. Při troše štěstí můžeme narazit na polární lišku, nebo pižmoně.

Stručně řečeno, než se nám dobijí baterie fotoaparátů, máme tady co dělat.

Místní ledovcový záliv Disko Bay je od roku 2004 zapsán na seznamu památek UNESCO. Je to největší otevřený záliv v západním Grónsku a denně jím propluje ohromné množství ledu. V Grónsku nejsou silnice ani dálnice. Když roztaje sníh, místní obyvatelé se mezi vesnicemi a ledy se pohybují loděmi, nebo pěšky.

 

 

DALŠÍ INFORMACE

FOTO VYBAVENÍ

Fotoaparát jakékoliv značky (výhodou je záznam do RAW). Může to být zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 12mm f/2.0.

Grónsko je rájem také pro "dronaře".

Stativ by měl být samozřejmostí. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice.

POČASÍ A OBLEČENÍ

Počasí je podzimně - zimní s teplotami kolem 5-10°C. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností. Péřovka, teplá čepice, rukavice, teplé ponožky. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty.

UBYTOVÁNÍ

V hostelech. Pokoje bývají 2-4 lůžkové.

ČEMU SE BUDEME VĚNOVAT

 • základy kompozice a fotografování
 • focení panoramat
 • fotografování velryb
 • fotografování vody a ohromných ledů
 • použití filtrů, dlouhé expozice
 • noční fotografování polární záře
 • zpracování fotografií v programech Adobe Lightroom a Photoshop

SHRNUTÍ

 • Cena : 17 900,- Kč
 • Termín: září2023. Může být o pár dní posunuto kvůli letenkám.
 • Doprava: Letecky (není v ceně).
 • Ubytování a strava: V hostelech či apartmánech. (není v ceně)
 • Informace a přihlášky:roen@seznam.cz

 

TERMÍNY

 • 10.9. - 18.9.2022 OBSAZENO
 • 2.9.- 11.9.2023 VOLNO

LEKTORKY

HELENA BARTOŠOVÁERIKA VALKOVICOVA Na této jedinečné fotovýpravě se můžete těšit hned na dvě zkušené, česko-slovenské fotografky.

HELENA BARTOŠOVÁ - Helena se fotografování věnuje od svých školních let. Cestování s foťákem v ruce se stalo její vášní, navštívila mnoho destinací. Ráda zachycuje ty neopakovatelné momenty, kdy vnímáte sílu a krásu přírody. Více informací najdete v části Autorka.

ERIKA VALKOVICOVA - Erika je nezávislá fotografka pôvodom zo Slovenska, dlhodobo žije v Prahe. Jej záľubou je návšteva miest Svetového dedičstva, navštívila ich viac ako 270 v 60 krajinách sveta. Je držiteľkou ceny Slovenska v Sony World Photography Awards a získala mnoho ďalších ocenení.

 

ZÁVĚR

Rudá a oranžová barva podzimní arktické tundry, hluboká modř ledovců klidně plujících mezi skalisky a snad i polární záře osvětlující oblohu, zaplní vaše hledáčky, pokud se rozhodnete připojit se ke mě na tuto jedinečnou foto výpravu.

Grónsko je dechberoucí a je to úplně jiný svět. Nádherné grónské dny a noci na Tebe čekají, tak na co čekáš :-)

 

RÁDA VÁM ZAŠLU PODROBNĚJŠÍ INFO, NEBO PŘIHLÁŠKU

KONTAKT


NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Musím mít na focení zrcadlovku, nebo drahé objektivy?

Nemusíte. Můžete fotit čím chcete. Jestli vás baví focení kompaktem, či mobilem, proč ne. Každý může mít na fotku jiné nároky a dělá mu radost něco jiného.

Co když jsem začátečník?

Díky malému počtu účastníků reaguji na vaše individuální dotazy a není tak žádný problém, pokud jste začátečník. Můžete na takovém výletě získat mnoho nových dovedností. Pokud si chcete naplno užít výhod, které takový výlet nabízí, doporučuji rozumět základním pojmům: clona, čas, ISO.

Může se mou jet partner/ka, pokud nefotí?

Může. Je třeba si však uvědomit, že naše výpravy jsou zaměřeny na potřeby fotografů, a tak je navržen i program. Na místech se většinou zdržíme déle než ne-fotografové. Na některé lokality se můžeme vypravit opakovaně. Na druhou stranu, i nefotograf si může na místě užít více klidu bez spěchu a podívat se tam, kam by se třeba jinak nedostal.

Program je oproti klasickým výletům mnohem více přizpůsoben fotografům. Tedy lokalitám vhodným k focení a také počasí (dobrému světlu).

Stravování?

Protože většinou jezdíme na východy a západy slunce, jídlo není (až na výjimky) placeno s ubytováním. Hlady ale nebudeme :-) Ve většině ubytování jsou kuchyňky, vlastní vaření je tedy možné a často využívané. Každé městečko má market se základními potravinami a restauracemi.

Letenky?

Letenky nejsou v ceně. Můžete si je koupit zcela individuálně, nebo je koupíme koordinovaně, až se termín přiblíží, nebo až se naplní minimální počet účastníků.


Kontaktní formulář
 


NA FOTKY Z MINULÝCH VÝPRAV SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE:

REFERENCE ANEB JAK BYLO