FOTO VÝPRAVA NA LOFOTY

WINTER DREAM

Lokalita: Lofoty, Norsko

Termíny:  20.2.- 28.2. 2018  Může být o cca týden posunuto s ohledem na letenky.

Obtížnost: Snadná, žádná obtížná turistika. Zúčastnit se může začátečník i zkušený fotograf.

Počet účastníků: jen 4 fotografové!  OBSAZENO.

Ubytování: hostel a chata s příslušenstvím (není v ceně)

Doprava: letecky, na místě autem

Informace a objednání:  roen@seznam.cz   

Lofotské ostrovy jsou snem mnoha fotografů. Špičaté hory tyčící se nad fjordy, proslulé pláže a zátoky, tradiční barevné chatky citlivě zasazené do nedotčené krajiny a magické světlo - to vše má tato perla arktických oblastí. S malými rybářskými vesničkami, které se nacházejí ve fjordech, dotýkající se velmi drsného pobřeží a horami stoupajícími přímo z oceánu, je souostroví Lofoty často označováno jako jedna z nejkrásnějších částí Norska a jedním z nejkrásnějších  souostroví na světě. Naše společná foto výprava Vás vezme na divokou jízdu do těchto míst. Zaměříme se na ty nejlepší fotografické lokality, aby jste si přivezli krásné snímky a zažili neopakovatelnou atmosféru.

Budeme-li mít jasnou noc, uděláme vše pro to, abychom fotografovali polární záři. Pokud jste vždycky chtěli tento krásný přírodní úkaz vidět a fotografovat, zimní termín poskytuje díky dlouhým nocím ideální možnosti.

Strávíme 9 dní v malé skupince lidí se stejným zájmem o přírodu a fotografování - na pohodu :-) 

Hlavní cíle

Úžasná arktická krajina ve vyhlášených lokacích jako je Reine, Hamnoya, Sakrisoy, Moskenes. Pláže Skagsanden, Uttakleiv, Kvalvika, Haukland a řada dalších.

Polární záře. Lofoty díky své poloze za polárním kruhem poskytují velmi dobré podmínky pro výskyt polární záře. Pokud budeme mít trochu štěstí, je velká pravděpodobnost sledování a fotografování tohoto krásného úkazu nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými horami a rozlehlými plážemi. Záměrně vybírám termín, kdy jsou dlouhé noci (noc trvá přibližně 13 hodin), aby bylo dost času na noční fotografování a fotografování polární záře.

Proslulé arktické světlo. Slunce touto dobou svítí na Lofotech zhruba 11 hodin denně. Nízko nad obzorem je přibližně 5-6 hodin, což poskytuje dostatek příležitostí, zachytit tuto krajinu každý den až několik hodin při měkkém východovém a západovém světle, které je na fotografiích tolik obdivované (pokud počasí dovolí).

Lokality, kam se podíváme

Hamnoya

Naše základna bude v typické chatce přímo v oblasti Hamnoya či Reine, se vším potřebným vybavením. Hamnoya je vyhledávaná lokalita s výhledem na Reinefjord. Dá se fotografovat prakticky z okna či pár metrů od chatky.

Samotný pohled z mostu na osadu Hamnoya je jedním z nejhezčích míst na Lofotech. Červené chatky mají opravdové kouzlo a dají se zde pořídit krásné fotografie za odlivu i přílivu. Můžete také sejít přímo k moři a fotit tyto chatky v mohutném příboji za křiku racků. Třešničkou na dortu bývá focení těchto výhledů s polární září.  

Oblast Reine a její okolí

Stačí jeden pohled z břehů a hned pochopíte proč National Geographic a Lonely Planet, vybrali právě tuto oblast jako jednu z nejmalebnějších na Zemi. Neuvěřitelné žulové hory stoupají přímo z fjordů a tradiční rybářské chatičky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Z Reine prostě vyzařuje kus norské historie.

Reine vypadá úžasně v jakýchkoli povětrnostních podmínkách, ale sníh může udělat vše ještě více podmanivé. Při troše štěstí v našem zimním termínu, budeme fotografovat tuto malebnou osadu a okolní hory zasypané sněhem a nasvícené zlatavým východovým či západovým světlem.

Dobré ráno Norsko (vyhlídka nad Reine)
Dobré ráno Norsko (vyhlídka nad Reine)

Skagsanden Beach

Další parádní lokací, vzdálenou necelou hodinu jízdy autem od Reine je Skagsanden Beach. Tato pláž má unikátní černý a bílý písek, který spolu s tekoucí vodou tvoří zajímavé textury. Má také vodní jezírka ukrytá mezi kameny a krásné fotogenické skály. Tato pláž je také vyhledávaným místem pro focení polární záře, její zelené světlo se krásně odráží ve vodních jezírkách.

Uttakleiv Beach

Tato pláž je pravděpodobně nejfotografovanější pláž v Norsku a to z několika důvodů: úžasné skály, různé odstíny červené barvy a hlavně unikátní "oko" v balvanu na pobřeží. Další zajímavou a méně známou pláží v této oblasti je Haukland.

Lofoty nabízejí celou řadu výhledů či zákoutí a zátok a všechny není možné vyčerpat. Už jen projížďka touto malebnou krajinou s hlubokými fjordy je zážitek, obzvlášť když se k tomu přidá proměnlivé počasí. Na druhou stranu, takové počasí nám posílá ty nejlepší fotografické podmínky.


Itinerář

1. den: Let z Prahy do Harstadu (pravděpodobně přes Oslo), vyzvednutí auta a jízda přímo do centra dění :-)

2.-8. den: Fotografování ve výše uvedených lokalitách. Vše je závislé na počasí, pokud nám nebude zrovna příliš přát a budeme muset zůstat nějaký čas v chatce, můžeme se věnovat třeba úpravám fotek v editorech.

9. den: Odjezd zpět na letiště a letecký přesun do Prahy (pravděpodobně přes Oslo).

Přesný čas odletů a příletů budete vědět s dostatečným předstihem.

Co si vzít

Foto vybavení

Ideálně zrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 16mm f/2.0. 

Stativ je samozřejmostí, pokud možno nějaký robustní, vhodný do větrných podmínek. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie (v chladném počasí se jejich kapacita rychle snižuje), ale v chatce budeme moci denně dobíjet. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice (noc, voda, apod.)

Počasí a oblečení

Počasí na Lofotech je zkrátka nepředvídatelné. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na Lofotech na denním pořádku. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. V noci pokud se vyjasní, teploty spadnou pod nulu. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností. Teplé a nepromokavé
oblečení je tedy nutností, musíte být připraveni na rychlé změny počasí. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty, které zpevňují nohy (nad kotníky). Hodit se bude i péřová bunda.
Teplé ponožky a rukavice. Je dobré používat rukavice, které umožňují ovládání fotoaparátu. Teplá čepice, zakrývající uši.

Holinky. Nejsou nezbytně nutné, ale až se budeme pohybovat po plážích, bývají k nezaplacení. Díky nim se lépe dostanete k zajímavým záběrům a nebudete muset hlídat vaše boty před každou vlnkou. Hodit se může také šátek na krk či přes obličej, do větrného počasí.

Ostatní

Pas nebo občanský průkaz. Čelovka. Malý skládací deštník - pro fotografování za deště či sněžení. Doporučuji sjednat si běžné cestovní pojištění do zahraničí.

Stravování

Od našeho ubytování je cca 2 min. jízdy autem obchod s potravinami. Centrum Reine s dalším obchůdkem je do 5 min. Je tedy možné dokupovat potraviny na místě, ceny jsou však o dost vyšší než u nás. Řešením bývá vaření z vlastních potravin (např. instantní), což vždy bez problémů využíváme. Budeme mít k dispozici vybavenou kuchyňku.

Ubytování

První jeden až dva dny v hostelu v okolí Leknes, zbývající dny v typické (většinou červené) chatce. Chatka má vlastní koupelnu, wc a kuchyň, je vytápěná, wifi zdarma. Cenu za ubytování budeme hradit na místě každý zvlášť. Ubytování jsou v blízkosti fotografických míst.