FOTO VÝPRAVA NA LOFOTY


WINTER DREAM


ÚNOR 2019


Lokalita: Lofoty, Norsko

Termín:  19.2.- 28.2. 2019  Může být o cca týden posunuto s ohledem na letenky.

Obtížnost: Snadná, žádná obtížná turistika. Zúčastnit se může začátečník i zkušený fotograf.

Počet účastníků: jen 4 fotografové!  OBSAZENO 

Ubytování: hostel a chata s příslušenstvím 

Doprava: letecky, na místě autem

Informace a objednání:  roen@seznam.cz   

Lofotské ostrovy jsou snem mnoha fotografů a již po šesté vyrazíme fotografovat tyto nádherné fjordy a pláže. Špičaté hory tyčící se nad fjordy, proslulé zátoky a pláže, tradiční barevné chatky citlivě zasazené do nedotčené krajiny a magické světlo - to vše má tato perla arktických oblastí. S malými rybářskými vesničkami, které se nacházejí ve fjordech, dotýkající se velmi drsného pobřeží a horami stoupajícími přímo z oceánu, je souostroví Lofoty často označováno jako jedna z nejkrásnějších částí Norska a jedním z nejkrásnějších  souostroví na světě. Naše společná foto výprava Vás vezme na divokou jízdu do těchto míst. Zaměříme se na ty nejlepší fotografické lokality, aby jste si přivezli krásné snímky a zažili neopakovatelnou atmosféru.

Budeme-li mít jasnou noc, uděláme vše pro to, abychom fotografovali polární záři. Pokud jste vždycky chtěli tento krásný přírodní úkaz vidět a fotografovat, zimní termín poskytuje díky dlouhým nocím ideální možnosti.

Strávíme 10 dní v malé skupince lidí se stejným zájmem o přírodu a fotografování - na pohodu :-) 

Hlavní cíle

Úžasná arktická krajina ve vyhlášených lokacích jako je Reine, Hamnoya, Sakrisoy, Moskenes. Pláže Skagsanden, Uttakleiv, Kvalvika, Haukland a řada dalších.

Polární záře. Lofoty díky své poloze za polárním kruhem poskytují velmi dobré podmínky pro výskyt polární záře. Pokud budeme mít trochu štěstí, je velká pravděpodobnost sledování a fotografování tohoto krásného úkazu nad impozantní arktickou krajinou, tvořenou obrovskými horami a rozlehlými plážemi. Záměrně vybírám termín, kdy jsou dlouhé noci (noc trvá přibližně 13 hodin), aby bylo dost času na noční fotografování a fotografování polární záře.

Proslulé arktické světlo. Slunce touto dobou svítí na Lofotech zhruba 11 hodin denně. Nízko nad obzorem je přibližně 5-6 hodin, což poskytuje dostatek příležitostí, zachytit tuto krajinu každý den až několik hodin při měkkém východovém a západovém světle, které je na fotografiích tolik obdivované (pokud počasí dovolí).

Lokality, kam se podíváme

Hamnoya

Několik nocí strávíme v typické chatce přímo v oblasti Hamnoya či Reine, se vším potřebným vybavením. Hamnoya je vyhledávaná lokalita s výhledem na Reinefjord. Dá se fotografovat prakticky z okna či pár metrů od chatky.

Samotný pohled z mostu na osadu Hamnoya je jedním z nejhezčích míst na Lofotech. Červené chatky mají opravdové kouzlo a dají se zde pořídit krásné fotografie za odlivu i přílivu. Můžete také sejít přímo k moři a fotit tyto chatky v mohutném příboji za křiku racků. Třešničkou na dortu bývá focení těchto výhledů s polární září.  


Oblast Reine a její okolí

Stačí jeden pohled z břehů a hned pochopíte proč National Geographic a Lonely Planet, vybrali právě tuto oblast jako jednu z nejmalebnějších na Zemi. Neuvěřitelné žulové hory stoupají přímo z fjordů a tradiční rybářské chatičky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Z Reine prostě vyzařuje kus norské historie.

Reine vypadá úžasně v jakýchkoli povětrnostních podmínkách, ale sníh může udělat vše ještě více podmanivé. Při troše štěstí v našem zimním termínu, budeme fotografovat tuto malebnou osadu a okolní hory zasypané sněhem a nasvícené zlatavým východovým či západovým světlem.

Dobré ráno Norsko (vyhlídka nad Reine)
Dobré ráno Norsko (vyhlídka nad Reine)

Skagsanden a Utakleiv Beach

Další parádní lokací, vzdálenou necelou hodinu jízdy autem od Reine je Skagsanden Beach. Tato pláž má unikátní černý a bílý písek, který spolu s tekoucí vodou tvoří zajímavé textury. Má také vodní jezírka ukrytá mezi kameny a krásné fotogenické skály. Tato pláž je také vyhledávaným místem pro focení polární záře, její zelené světlo se krásně odráží ve vodních jezírkách. pláž Utakleiv je pravděpodobně nejfotografovanější pláž v Norsku a to z několika důvodů: úžasné skály, různé odstíny červené barvy a hlavně unikátní "oko" v balvanu na pobřeží. 


Nakoukneme také do oblasti Troms, která je ještě severněji než Lofoty. Je vyhlášená svými masivními polárními zářemi. Střídají se zde lesy a pláně, silnice vedou kolem nádherných jezer, ze kterých se zvedají strmé zasněžené fjordy. Jezera a lesy tak poskytují velmi atraktivní a neokoukané pohledy, pro otografování nasvícených vrcholů, vody či polární záře.


Lofoty nabízejí celou řadu výhledů či zákoutí a zátok a všechny není možné vyčerpat. Už jen projížďka touto malebnou krajinou s hlubokými fjordy je zážitek, obzvlášť když se k tomu přidá proměnlivé počasí. Na druhou stranu, takové počasí nám posílá ty nejlepší fotografické podmínky.


Itinerář

1. den: Let z Prahy do Harstadu (pravděpodobně přes Oslo), vyzvednutí auta a jízda přímo do centra dění :-)

2.-9. den: Fotografování ve výše uvedených lokalitách. Vše je závislé na počasí, pokud nám nebude zrovna příliš přát a budeme muset zůstat nějaký čas v chatce, můžeme se věnovat třeba úpravám fotek v editorech.

10. den: Odjezd zpět na letiště a letecký přesun do Prahy (pravděpodobně přes Oslo).

Přesný čas odletů a příletů budete vědět s dostatečným předstihem.

Co si vzít

Foto vybavení

Ideálně zrcadlovka či bezzrcadlovka s objektivy různých ohnisek (vhodné jsou především ty širokoúhlé). Pro noční fotografování se může hodit širokoúhlý objektiv s vysokou světelností např. cenově dostupný Samyang 16mm f/2.0. 

Stativ je samozřejmostí, pokud možno nějaký robustní, vhodný do větrných podmínek. Hodit se mohou šedé přechodové filtry a silný šedý filtr např. Lee Big Stopper, nebo Little Stopper, nebo B+W ND 1000 a také polarizační filtr. Náhradní baterie (v chladném počasí se jejich kapacita rychle snižuje), ale v chatce budeme moci denně dobíjet. Kabelová spoušť nebo dálkové ovládání pro dlouhé expozice (noc, voda, apod.)

Počasí a oblečení

Počasí na Lofotech je zkrátka nepředvídatelné. S největší pravděpodobností zažijeme všechno déšť, sníh, vítr, slunce. Srážky jsou na Lofotech na denním pořádku. Teploty bývají kolem nuly, pocitovou teplotu ovšem často snižuje vítr. V noci pokud se vyjasní, teploty spadnou pod nulu. Teplé a nepromokavé oblečení je tedy nutností. Teplé a nepromokavé
oblečení je tedy nutností, musíte být připraveni na rychlé změny počasí. Samozřejmostí jsou dobré nepromokavé boty, které zpevňují nohy (nad kotníky). Hodit se bude i péřová bunda.
Teplé ponožky a rukavice. Je dobré používat rukavice, které umožňují ovládání fotoaparátu. Teplá čepice, zakrývající uši.

Holinky. Nejsou nezbytně nutné, ale až se budeme pohybovat po plážích, bývají k nezaplacení. Díky nim se lépe dostanete k zajímavým záběrům a nebudete muset hlídat vaše boty před každou vlnkou. Hodit se moůže také šátek na krk či přes obličej, do větrného počasí.

Ostatní

Pas nebo občanský průkaz. Čelovka. Malý skládací deštník - pro fotografování za deště či sněžení. Doporučuji sjednat si běžné cestovní pojištění do zahraničí.

Stravování

Od našeho ubytování je cca 2 min. jízdy autem obchod s potravinami. Centrum Reine s dalším obchůdkem je do 5 min. Je tedy možné dokupovat potraviny na místě, ceny jsou však o dost vyšší než u nás. Řešením bývá vaření z vlastních potravin (např. instantní), což vždy bez problémů využíváme. Budeme mít k dispozici vybavenou kuchyňku.

Ubytování

V hostelech či penzionech, a také v typické chatce. Pokoje jsou 2-3 lůžkové. Chatka má vlastní koupelnu, wc, kuchyň a společenskou místnost, je vytápěná, wifi zdarma.  Ubytování volím v blízkosti fotografických lokalit, abychom denně netrávili hodiny dojížděním.


Podrobnější informace zasílám na vyžádání emailem.

Níže naleznete další výběr fotografií, aby jste měli představu, co můžete očekávat na naší výpravě.